Results 2008

Classic Canadian Album

Gordon Lightfoot - Lightfoot

GORDON LIGHTFOOT Lightfoot
ÉRITAGE – La Ronde des Voyageurs
STAN ROGERS – Fogarty’s Cove
LEONARD COHEN – The Songs of Leonard Cohen
KATE & ANNA McGARRIGLE – Kate & Anna McGarrigle

Traditional Album of the Year

Winner

GENTICORUM (QC) La Bibournoise
TROY MacGILLIVRAY & SHANE COOK – When Here Meets There (NS)
LE VENT DU NORD – Dans les Airs (QC)
MARIAM MATOSSIAN – In the Light ( BC)
YVES LAMBERT & LE BÉBERT ORCHESTRA – Le Monde à Lambert (QC)

Contemporary Album of the Year

Winner

LUKE DOUCET & THE WHITE FALCON ( ON) Blood’s Too Rich
OLIVER SCHROER – Hymns and Hers (ON)
JUSTIN RUTLEDGE – Man Descending (ON)
NQ ARBUCKLE – X O K (ON)
ANNABELLE CHVOSTEK – Resilience (QC)

Children’s Album of the Year

Winner

THE KERPLUNKS (BC) The Kerplunks
RIK BARRON – Shine (NL)
CELTIC RATHSKALLIONS – All Around the Circle (ON)
FUNKY MAMAS – Rollin’ Along (ON)
ART NAPOLEON – Mocikan: Songs for Learning Cree (BC)

Traditional Singer of the Year

Winner

ENOCH KENT (ON) One More Round
NORAH RENDELL – Wait There Pretty One (BC)
MARY BETH CARTY – Voici … Bette et Wallet (QC)
ALLISON LUPTON – Fly Like Swallows (ON)
DANIEL PAYNE – Chain (NL)

Contemporary Singer of the Year

Winner

TANNIS SLIMMON (ON) Lucky Blue
AMOS GARRETT – Get Way Back (AB)
WYCKHAM PORTEOUS – 3AM (BC)
DAVE CARROLL – Perfect Blue (NS)
RITA CHIARELLI – Uptown Goes Downtown (ON)

Instrumental Solo Artist of the Year

Winner

OLIVER SCHROER (ON) Hymns and Hers
PIERRE SCHRYER – Mélange (ON)
SARAH BURNELL for The Sarah Burnell Band – Return Ticket (ON)
CRAIG KORTH – Suspicious Minds (AB)
TROY MacGILLIVRAY- Live at the Music Room (NS)

Instrumental Group of the Year

Winner

SAGAPOOL (QC) Episode Trois
MARC ATKINSON TRIO – Vol. IV (BC)
DAVID BUCHBINDER’S ODESSA/HAVANA – Odessa/Havana (ON)
TROY MacGILLIVRAY & SHANE COOK – When Here Meets There (NS)
UCALGARY STRING QUARTET- Far Behind I Left My Country (AB)

English Songwriter of the Year

Winner

CORB LUND (AB) Horse Soldier! Horse Soldier!
GARNET ROGERS – Get a Witness (ON)
TIM HUS – Bush Pilot Buckaroo (AB)
WYCKHAM PORTEOUS – 3AM (BC)
LINDSAY JANE – Lovers Find Reasons (MB)

French Songwriter of the Year

Winner

TOMAS JENSEN (QC) Quelqu’un d’autre
DAVID JALBERT – Des Histoires (QC)
ANIQUE GRANGER – Pepins (QC)
YVES DESROSIERS – Chansons indociles (QC)
SWING – Tradarnac (ON)

Vocal Group of the Year

Winner

SISTERS OF SHEYNVILLE (ON) Sheynville Express
THE SOJOURNERS – Hold On (BC)
CHIC GAMINE – Chic gamine (MB)
DALA – Who Do You Think You Are? (ON)
FRIDA’S BROW – Frida’s Brow (QC)

Ensemble of the Year

Winner

YVES LAMBERT et LE BÉBERT ORCHESTRA (QC) Le Monde à Lambert
FOGGY HOGTOWN BOYS – The Golden West (ON)
RITA CHIARELLI – Uptown Goes Downtown (ON)
LE VENT DU NORD – Dans les Airs (QC)
HUNGRY HILL – Ride (BC)

Solo Artist of the Year

Winner

MICHAEL JEROME BROWNE (QC) Double
WYCKHAM PORTEOUS – 3 AM (BC)
KEN WHITELEY- One World Dance (ON)
LINDSAY JANE – Lovers Find Reasons (MB)
CORB LUND – Horse Soldier! Horse Soldier! (AB)

World Solo Artist of the Year

Winner

CELSO MACHADO (BC) Jogo da Vida
MUSA DIENG KALA – Exile (QC)
INES CANEPA – Capricho (QC)
HARRY MANX – Harry Manx and Friends Live at the Glenn Gould Studio (BC)
ELIANA CUEVAS – Vidas (ON

World Group of the Year

DAVID BUCHBINDER’S ODESSA/HAVANA (ON) Odessa/Havana
COMPADRES – Buddy Where You Been? (AB/MB)
MARC ATKINSON TRIO – Vol. IV (BC)
SAGAPOOL- Episode Trois (QC)
CONSTANTINOPLE et FRANÇOISE ATLAN – Ay! Amor (QC)
SISTERS OF SHEYNVILLE – Sheynville Express (ON)

New / Emerging Artist of the Year

Winner

CHLOE ALBERT (AB) Dedicated State
THE POLYJESTERS – Kitchen Radio (AB)
MARIAM MATOSSIAN – In the Light (BC)
CHIC GAMINE – Chic Gamine (MB)
DAVID JALBERT- Des Histoires (QC)

Producer of the Year

Winner

MATHIEU DANDURAND (QC) for David Jalbert – Des Histoires
STEVE DAWSON for Steve Dawson – Waiting for the Lights to Come Up (BC)
ERIK WEST-MILLETTE for Bia – Nocturno (QC)
OLIVER SCHROER for Oliver Schroer – Hymns and Hers (ON)
OTHENTIC for Swing – Tradarnac (QC)

Pushing the Boundaries

Winner

OLIVER SCHROER (ON) Hymns and Hers
STEVE DAWSON – Waiting for the Lights to Come Up (BC)
THE MARC ATKINSON TRIO – IV (BC)
HARRY MANX – Harry Manx and Friends Live at the Glenn Gould Studio (BC)
BIA – Nocturno (QC)

Young Performer of the Year

Winner

EMMA BEATON (BC) Pretty Fair Maid
CHRISSY CROWLEY – Demo (NS)
KIERAH – Irish Madness (BC)
DRUMLIN- Mackerel Skies (NS)
PAUL CRESEY- Piece the Picture (AB)